Mikor van szükség energetikai tanúsítványra? Mit tudunk meg egy energetikái tanúsítványból? Mit tartalmaz a tanúsítvány?
Azokban az estekben van szükség energetikai tanúsítványra, amikor szeretnénk ingatlanunkat eladni illetve szeretnénk pályázaton indulni és a pályázat megköveteli ennek meglétét. Az energetikai tanúsítványból megtudhatjuk a házunk jelenlegi állapotának megfelelő energia szükségleteit, arról is képet kapunk, hogy hogyan tudjuk fejleszteni az ingatlant a kevesebb energiaigény eléréséhez, és végül is környezettudatosabb ingatlanunk legyen kevesebb fenntartási költséggel.
Pályázat
Napjainkban is fut egy MFB pályázat, lakóépületek energiahatékonyságát és a megújuló energia felhasználás növelését célzó hitel a lényege. A pályázat keretein belül max. 10 millió Ft vehető igénybe, legfeljebb 20 éves futamidővel, 0 % kamattal.
A pályázaton való induláshoz tudnunk kell, milyen most a házunk, lakásunk energia helyzete, hol szökik el a hő. És ehhez bizony energetikai tanúsítvány kell!
Megújuló energiaforrások
Érdemes foglalkoznunk a megújuló energiaforrásokkal is. Ez alatt értendő napelem, hőszivattyú, amivel a háztartásunk energia szükségélete fedezhető.
A napelem rendszer környezetbarát módon állít elő napenergiából villamos energiát, azaz elektromos áramot. A napelem költséghatékony és környezetkímélő megoldás az elektromos áram előállítására. A leadott teljesítmény egyenesen arányos a napsütés intenzitásával.
A napelemek felszerelendő mennyisége függ attól, mire szeretnénk használni a megtermelt energiát.
Elektromos fűtésre is lehet használni az előállított áramot.
Az elektromos radiátor előnyei:
- gyors, azonnal meleget szolgáltat,
- nagyon pontosan szabályozható
- a beépített korszerű elektronikának köszönhetően rendkívül energia-hatékony működést tesz lehetővé,
- ami az alacsony áramfogyasztásban jelentkezik.
A fűtőpanel központi vezérlése már okos mobiltelefonról, tabletről, és számítógépről is vezérelhető.
A hőszivattyúról
A hőszivattyúval hűthetünk vagy fűthetünk és használati meleg vizet is készíthetünk vele. A meglévő fűtés rendszerünk támogatására szolgálhat vagy akár ki is, váltható vele meglévő a gázkazánunk. A hőszivattyú olyan berendezés – kalorikus gép –, mely arra szolgál, hogy az alacsonyabb hőmérsékletű környezetből hőt vonjon ki és azt magasabb hőmérsékletű helyre szállítsa. Használatának célja a hőenergiával való gazdálkodás, melynek során hűtési energiát fűtésben (pl. melegvíz-készítésben) fel lehet használni, illetve környezeti hőt lehet hasznosítani.
A korszerűsítések elkezdése előtt érdemes energetikai szakember segítségét kérni, hogy a lehetőlegjobb megoldást tudjuk választani.
Kapcsolódó weboldalak: