Tulajdonképpen kicsit meglepődik az átlag polgár, amikor arról hall, hogy a tájvédelem tudomány, hogy annak szakértői vannak, sőt egyetemen foglalkoznak a témával, mert úgy gondolja, hogy a tájak védelme, az erdők és a bokrok, a hegyek és a völgyek világát a „ne nagyon bolygassuk” elv alapján is lehet értelmezni.
Lehet ugyan tényleg, de aki beleolvas dr. Boromisza Zsombor egyetemi oktató, tájvédelmi szakember blogjába, az nagyon hamar megérti, hogy az átlagpolgár értelmezése ugyan barátságos, de mégsem eléggé mély.
Itt van például a tanösvények, a gyerekeknek tartott előadások, bemutatók, táborok példája: a jövő nemzedék megtanulja, hogy miként adja majd tovább a Földet utódainak. Hogy az ne kopár síkság, vagy homokdünék víztelen terepe legyen, hanem zöldellő, élő táj, halakban, tavirózsákban gazdag vizek világa.
Mi a tájvédelem?
Mi a tájvédelem? – teszi föl magának a kérdést a tájvédelmi szakértő a blogjában. És mindjárt válaszol is nekünk:
„Tájjelleg/tájkarakter, tájkép, településkép, település arculat, tájhoz kötődő hagyományok, érzelmek, táji értékek (köztük tájképi értékek), egyedi tájértékek, tájidentitás. Ez a tájvédelem…
Hiszem, hogy azért ennél is többről van szó. Ha ránézünk egy tájképre, az mindig információkat mesél nekünk helyi közösségekről, az értékrendjükről, szokásaikról, megélhetésükről, hétköznapjaikról, egy történeti folyamat részeként. A tájban mindig ugyanúgy benne van az ember, a kultúra, a humánum, ahogy a természeti alapok. Ezt a munkát szenvedélyesen lehet szeretni. ”
A blog számos részterülettel ismertet meg bennünket, humánummal és szakmai szeretettel átitatottan. A Galéria képei pedig szép aláfestést nyújtanak mindehhez.
A honlapot az idézet helyén itt érheti el: > Tájvédelmi szakértő
Boromisza Zsombor tájvédelmi szakértő önvallomása: > Az én padom, az én tájam
A blogjáról: > A tájépítész mérnök a tájra tájol