Nagyon fontos a magyar színháznak is, hogy megméresse magát; „minél többet tudunk másokról”, arról, hogyan és mit játszanak, annál nyitottabbá válnak mások is, hogy megismerjék a magyar színházi kultúrát – mondta Lakos Anna, a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) magyar központjának elnöke, akit a hétfői színházi világnapról kérdeztek az M1 aktuális csatornán vasárnap.
Lakos Anna szavai szerint ahhoz, hogy ne legyünk „provinciálisak”, nagyon fontos, hogy „minket is megismerjenek, és mi is megismerjünk másokat”. A magyar központ feladata, hogy segítse ezt az információáramlást – tette hozzá. Beszélt arról is, hogy a színházi világnap egyik kiemelkedő eseményeként az előadások előtt felolvassák a világnapi üzenetet. Ez a Nemzetközi Színházi Intézet kezdeményezésére jött létre, minden évben felkérnek egy jelentős művészt, hogy írja meg az üzenetet, idén Isabelle Huppert francia színésznő üzenetét olvassák fel. Hangsúlyozta: az idei üzenet lényege a színház szeretete és az, hogy a színház örökké él, és mivel Isabelle Huppert film- és színházi színésznő, aki nem tesz különbséget a két játékmód között, azt írta, a színésznek és közönségnek lehetőséget ad, hogy újabb és újabb módon „ismerjünk meg életeket, helyzeteket és tanuljunk belőlük”. Lakos Anna kitért arra is, hogy a színházi világnapon megemlékeznek a tíz éve elhunyt Kaszás Attiláról, akit úgy jellemzett: „nagyszerű színész volt és nagyszerű ember”.
A színházi világnapot az ITI közgyűlésének határozata alapján 1962 óta tartják meg március 27-én, annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója.
Forrás: MTI